Thyrsus

Nakladatelství spisů Jiřího Karáska ze Lvovic

Působnost 1915–1916

Básník, prozaik, literární a výtvarný kritik, bibliofil a sběratel Jiří Karásek ze Lvovic (* 1871 Smíchov, dnes Praha-Smíchov, † 1951 Praha), povoláním poštovní úředník, soustředil od 1902 svou tvorbu programově do souboru Spisy Jiřího Karáska ze Lvovic (1902–1916), jehož svazky vycházely dílem nákladem autora (součástí souboru nebyla polemická brožura Anonymní dopisy čili Affaira „pěti spisovatelův“, kterou Karásek vydal vlastním nákladem 1910), dílem ve svépomocných edicích družiny Moderní revue Symposion (vydával ji překladatel Hugo Kosterka), Čeští autoři (vycházela nákladem Kamilly Neumannové) a Moderní bibliotéka (pod formálním krytím Františka Adámka ji vydával Karel Hugo Hilar), do nichž poskytoval Karásek své knihy bez nároku na honorář. Na výzdobě souboru se podíleli Bořivoj Hnátek, Zdenka Braunerová, Josef R. Marek a František Kobliha. Když se za 1. světové války amatérské nakladatelské společenství rozpadalo, vyzvedl Karásek 1915 zbylé výtisky nerozebraných titulů od jejich nakladatelů a založil vlastní nakladatelství Thyrsus s programem vydávat za výtvarné účasti Františka Koblihy postupně reedice i nové svazky svých spisů. Názvem Thyrsus (latinská podoba řeckého slova thyrsos = třtinová tyč ozdobená révovím a piniovou šiškou jako symbol dionýských slavností) se vrátil ke svému návrhu z roku 1894 na pojmenování nového literárního časopisu – pozdější Moderní revue.

Vyšel 1 titul. – Nakladatelství Thyrsus nabídlo zbylé výtisky starších titulů Spisů Jiřího Karáska ze Lvovic a soubor uzavřelo 1916 dramatem Král Rudolf. – Knihu graficky upravil a vyzdobil František Kobliha, vytiskla ji firma J. Skalák a spol.

1994 oživila s odkazem na Karáskův impulz nakladatelství Thyrsus Gabriela Dupačová (provdaná Zemanová; podepisuje se Gabriela M. Zemanová). Původní zaměření edičního programu na kulturu přelomu 19. a 20. století později rozšířila i o aktuální nekonvenční tvorbu.

Dokumentace: Aleš Zach: Nakladatelská pouť Jiřího Karáska ze Lvovic (1994), s. 42–46.

Literatura a prameny: Aleš Zach: Nakladatelská pouť Jiřího Karáska ze Lvovic (1994), 52 s.

Související osobnosti

Působiště

Praha

Obrazová dokumentace

Heslo bylo naposledy změněno 24.01.2021 22:47