Miroslav Hrádek
Regionální nakladatelství při knihtiskárně v Nymburku
Miroslav Hrádek (* 1914 Uhlířské Janovice, † 1995 ?) vystudoval 4 třídy reálného gymnázia a obchodní školu. 1932 se vyučil tiskařem-sazečem v rodišti u firmy Josef Hrádek (1928-1931 absolvoval pokračovací živnostenskou školu) a pak působil jako volontér u různých firem. 1937 získal tiskařskou koncesi a koupil nymburskou tiskárnu Jana Mináře. 1943 se stal členem představenstva družstva Dílo přátel umění a knihy v Praze a po 1945 vytiskl několik jeho publikací. V březnu 1948 byl vězněn jako podezřelý ze „sdružování státu nepřátelského" (zajištěn byl spolu s dalšími již ve dnech únorového komunistického převratu) a jeho firmu převzalo družstvo Dílo do národní správy; znárodněna byla asi 1949. Další osudy Miroslava Hrádka se nepodařilo ověřit, pohřben je v Uhlířských Janovicích.
Vyšlo cca 15 titulů. – Po koupi tiskárny obnovil Hrádek týdeník Občanské listy, který vycházel u Mináře do 1936 (Hrádek jej tiskl a vydával od září 1937 do května 1941; odpovědným redaktorem byl Antonín Filippi, po něm Adolf Turek a Miroslav Sobotka). V listopadu 1937 převzal rovněž vydávání a tisk živořícího poděbradského čtrnáctideníku Františka Škárka Poděbradské nezávislé slovo (zodpovědným redaktorem zůstal Škárek, šéfredaktorem se stal Antonín Filippi), časopis však v lednu 1938 zanikl. Prvním nakladatelským titulem tiskárny byl soubor karikatur nymburského malíře Hanuše Bohmana k úspěchu fotbalistů místního Polabana (1941), další tisky vycházely ve spolupráci s nymburským pěveckým spolkem Hlahol. Ještě před koncem války tiskárna nakladatelský program rozšířila o beletrii a navázala tak na působení firmy L. Fiala z 2. poloviny 30. let. Regionální autoři H. Hanek (vl. jm. Alois Hanek) a Miloš Veselý přispěli knížkami pohádek, Hanuš Bohman aktuálním albem karikatur nacistů a kolaborantů (1945), středoškolský pedagog Václav Novák (pseud. A. K. Janov) souborem fejetonů a humoresek. Knížky veršů vydali Vlastimil Zakouřil, Miran Hladík, František Unger, Jiří Škvor a Lubor Zink. 1945 založil Hrádek odborný časopis Pramen (s podtitulem Kritický měsíčník dětské knihy v redakci Pravoslava Hykeše vyšla 2 čísla v květnu a červenci 1945). Přestože časopis zaštítila Ústřední odborová rada učitelská v Praze, ministerstvo informací jej zastavilo. Vycházet nezačala ani ohlášená Ruská knihovna pro mládež (připravenou prózu Dojvbera Levina Feďka v překladu Aloisie Pavlovské vydalo 1946 pražské nakladatelství Svoboda). Po únoru 1948 byla rovněž zrušena sazba chystané básnické sbírky Bohumila Hrabala Ztracená ulička. – Hlavním výtvarným spolupracovníkem nakladatelství byl Ger (vl. jm. Gerhard) Holeček, pohádky Miloše Veselého ilustroval Vojtěch Cinybulk.
Literatura a prameny: Knihtiskárna M. Hrádek, Nový Nymburk 2, 1947, č. 15/16, s. 3; Většina zajištěných propuštěna, Nový Nymburk 3, 1948, č. 5, s. 1; Knihtiskárna Hrádek do národním správy, Nový Nymburk 3, 1948, č. 5, s. 2; Historie a současnost podnikání na Nymbursku a Poděbradsku (Žehušice 2001), s. 134; Tomáš Mazal: Cesty s Bohumilem Hrabalem (2011), s. 46–47.
Související osobnosti
Působiště
Obrazová dokumentace
Heslo bylo naposledy změněno 18.04.2017 15:15
H
- Karel Hájek
- Halla a Radoušek viz Fr. Radoušek
- V. Hanč
- Fr. Hanek
- Emil Hanf
- Jan Hanták viz Josef Kárník
- Havel a Seifert
- Boleslav Havlíček
- Václav Havlíček
- Heim-Verlag viz Rodinná knihovna
- Helios viz Miloslav Dolínek
- Bohuslav Hendrich
- Emanuel Hladík viz Hladík & Ovesný
- Hladík & Ovesný
- Bohumil V. Hladký
- D. Hlaváček
- Karel Hloušek
- F. Hnyk viz Pax, František Hnyk
- Ad. Hoblík viz Fr. Hoblík
- Fr. Hoblík
- F. & V. Hoblík
- V. Hoblík
- Holakovský & Keil viz B. A. Keil
- M. E. Holakovský
- Ferdinand Holas
- Holubice
- Jaroslav Hončík
- Jan Hon
- V. Horák a spol.
- František Horálek
- Horizont
- C. M. Höschl
- Vojtěch Hrách
- Miroslav Hrádek
- František Hrnčíř viz Svatopluk Hrnčíř
- Svatopluk Hrnčíř
- A. Hubínek
- Hudební edice viz Vydavatelské sdružení Odkaz
- Rudolf Hudec
- Humana
- Karel Husa
- Dům moderní hygieny Hydiko viz František Trefný