Krašov

Edice regionálních tisků v Kralovicích a v Čisté u Rakovníka

Působnost 1934–1946

Zakladatel, nakladatel a redaktor edice Jaroslav Janata (* 1905 Královské Vinohrady, dnes Praha-Vinohrady, † 1987 Čistá) vystudoval reálku (1916–1920) a učitelský ústav v Praze (abs. 1924). Pak byl učitelem na obecných a měšťanských školách na Kralovicku, od 1932 učitelem a od 1940 ředitelem na škole v Čisté u Rakovníka (ve 30. letech absolvoval pražskou Školu vysokých studií pedagogických). 1945–1960 působil jako okresní knihovnický inspektor pro oblast Kralovice – Plasy – Žlutice a ředitel Okresního osvětového domu v Plasích, od 1960 do odchodu do penze byl vedoucím Okresního pedagogického střediska v Rakovníku a okresním školním inspektorem tamtéž. Intenzivně se účastnil spolkového života, od poloviny 20. let do 70. let 20. století publikoval nejprve časopisecky, později i knižně příspěvky k regionální vlastivědě a historii.

Vyšlo cca 12 titulů. – Edice Krašov (1934–1946) navázala na tisky, které vyšly nákladem Spolku pro záchranu zřícenin hradu Krašova v Kralovicích (zal. 1931) – na sérii pohlednic hradu (1932; inzerováno bylo 10, resp. 13, doloženo je 6 pohlednic) a na monografii Hrad Krašov (1933). Její autor a tiskový referent spolku Jaroslav Janata pak pokračoval nejprve v Kralovicích, pak v městečku Čistá menšími knížkami s výchovně vlasteneckou tendencí a výrazným regionálním zaměřením. V základní řadě edice vydal několik vlastních, převážně obrazových brožur o Edvardu Benešovi a jeho rodišti Kožlanech, regionálně zakotvenou báseň Jaroslava Vrchlického, notový záznam zhudebněných vstupních veršů Máchova Máje se statí o autoru skladby Josefu Holém a vzpomínku ošetřovatelky Tomáše G. Masaryka Miluše Kapsové. Souběžná řada soukromých tisků edice Krašov přinesla v bibliofilské úpravě výběr z Janatovy časopisecké publicistiky, připomínku rodinné události (narození dcery), stati Edvarda Beneše a F. X. Šaldy o žurnalistice, přednášku Vojty Beneše o výchově k vlastenectví, báseň Petra Bezruče Kantor Halfar a smuteční projev Edvarda Beneše nad rakví TGM. V inzerátech Janata edici nejčastěji prezentoval pod názvem Regionální knižnice Edice Krašov s paralelními řadami Užitková bibliofilie a Soukromá bibliofilie. Nerespektoval přitom původní pořadí některých svazků a jiné v seznamech nahrazoval publikacemi vlastního i cizího nákladu, na nichž se autorsky podílel, které však do edice nepatřily (mj. průvodce Kralovickem a Manětínskem, katalogy výstav, brožura o Čisté). – Většinu svazků ilustroval i graficky upravil Janotův kolega, pedagog v Kožlanech a v Čisté Antonín Andert, který pro značku edice přizpůsobil svou kresbu z výzdoby publikace Hrad Krašov. Výtvarně dále přispěli F. V. Eisenreich, Ludmila Melková-Ondrušová a Ivan Šorš, k výzdobě několika titulů použil Janata kresby klasiků české ilustrace (Mikoláš Aleš, Josef Mánes, Adolf Hoffmeister, Antonín Pelc). Ve 30. letech tiskla všechny svazky firma Ferdinand Šrekr v Kralovicích, poslední knížky Antonín Novotný v Rakovníku. Část nákladu několika titulů vázalo podle Andertova návrhu Polcarovo knihařství v Rakovníku.

Literatura a prameny: Ladislav Mička: Kulturní tvář Rakovnicka 2 (Rakovník 1979), s. 299–300; Jan Černý: Inventarizované osobní fondy Státního okresního archivu Rakovník, Rakovnický historický sborník 2, 2001, s. 123–124.

Související osobnosti

Působiště

Čistá, Kralovice

Obrazová dokumentace

Heslo bylo naposledy změněno 30.09.2018 19:29