Miloslav Kopecký

Nakladatelství při knihkupectví v Kolíně

Nakladatelská působnost 1944–1948

Miloslav Kopecký (* 1899 Kolín, † ? ?) se 1917 vyučil v knihkupectví Fr. Šindelíř v Kolíně a pak pracoval u různých firem, naposledy jako obchodvedoucí knihkupectví České grafické Unie v Praze. Ve 30. letech byl též funkcionářem Ústředního spolku československých knihkupeckých účetních. Až 1942 otevřel v Kolíně vlastní knihkupectví a 1944 je rozšířil o nakladatelství. Po 1948 byla na firmu uvalena národní správa.

Vyšlo cca 10 titulů. – Nevyhraněný program, zahájený na vlně protektorátní nakladatelské konjunktury, přinesl soubor povídek a román (Adam Jist, vl. jm. Jindřich Styblík), sbírky aktuálních veršů (Karel Podhajský, Jiří Suchánek), kapesní kalendář Rozlet na rok 1946 (vyšel pro Český národní aeroklub jako doplněk ke stejnojmennému časopisu, který v Praze redigoval Jindřich Styblík) a drobné hudebniny (mj. Jan Oliva). Produkci uzavřely reedice starších titulů z různých nakladatelství. K nim patřil i jediný svazek edice Svět v kapse (1948, 2. vydání výroků  T. G. Masaryka o knihách a četbě). – Na obálkách a ilustracích se podíleli mj. Miroslav Šašek, Vladimír Jan Hnízdo, Jaroslav Mentl, H. Loužek, Jan Bauch a Václav Hladký. Tisk zajišťovaly tiskárny v Kolíně (zvl. J. L. Bayer), v Kutné Hoře a v Novém Bydžově.

Literatura a prameny: -R-: Kulturní práce kolínského knihkupectví a nakladatelství, in Kolín – město dobré obchodní a průmyslové tradice (Praha 1947), s. 113.

Související osobnosti

Působiště

Kolín

Obrazová dokumentace

Heslo bylo naposledy změněno 30.09.2018 22:39